Bilgisayarınızı açtığınızda mavi ekran hatası ile karşılaştıysanız bilgisayarınız size “DUR” diyordur. Mavi ekran hatası, bilgisayarınız bazı programları çalıştıramadığında, bir parçasında arıza tespit ettiğinde, kısacası açılsa bile zarar göreceğini anladığında, zarar görmemek için verdiği bir uyarıdır. Mavi Ekran Hatasında bilgisayarınız işletim sistemini açamayacağını sorunların düzeltilmesi gerektiğini söyler aslında. Bu arızanın ne olduğunu, hatanın neyden kaynaklandığını her zaman ekranda belirtmez. Bu neden bilgisayarınızın İzmir bilgisayar servisi tarafından incelenmesi ve arızanın kaynağının bulunması gerekmektedir.

mavi ekran hatası

Bilgisayar genelde mavi ekran hatası verdiğinde arıza sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Ram bellek arızası olabilir.
  • Sisteme virüs bulaşmış olabilir,
  • Aşırı ısınma olabilir,
  • Sisteme yanlış driver yüklemesi yapılmış olabilir.

Her arızanın işlemi farklıdır bu sebeple Yakamoz İzmir bilgisayar teknik servisi yetkililerince yapılacak olan arıza tespiti doğrultusunda gerekli işlem uygulanması daha doğru bir tercih olacaktır.

Alınan hata türüne göre yapılacak işlemler;

Bilgisayarınızın iç kısmında yer alan kablolarda hafif temassızlıklar da mavi ekran hatası almaya neden olabilir. Bu durumda kasanın içindeki kabloların sıkıştırılması gerekmektedir. Kendiniz yaptı iseniz ve hata devam ediyorsa başka bir sebebi olabilir. Bu durumda Yakamoz İzmir Bilgisayar Teknik Servisini aramanız yeterli olacaktır.

izmir bilgisayar servisiRAM’de bir arıza olabilir. Ana kartın üzerindeki RAM modüllerinin bazılarında arıza oluşmuş olabilir. Bu durumda bu parçaların bilgisayar tamircisi tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Bilgisayarınızda antivirüs programı olmaması ve biraz da kullanıcı ihmalkârlığından virüs bulaşması halinde, virüs bazı sistem dosyalarına zarar vermiş olabilir. Bu durumda bilgisayarınız sistemi çalıştıramayacak, mavi ekran hatası verecektir. Bilgisayarınıza antivirüs taraması yapılmalı ve sistem virüsten temizlenmelidir. Hatanın tekrarlanmaması içinse kaliteli bir antivirüs programı kurmanızı tavsiye ederiz.

Bilgisayarınıza yanlış driver yüklenmiş ise bilgisayarınız mavi ekran hatası verir. Driver, aygıtı bilgisayara tanıtan yazılımdır. Yanlış driver yüklemesi sonucu, bilgisayara tanımlı driver farklı olduğundan bilgisayara aygıtı tanımlayamıyor, ne yapacağını bilemediğinden bilgisayara zarar vermemek için mavi ekran hatası veriyor. Bu durumun düzeltilmesi için Yakamoz İzmir Bilgisayar Tamir Servisini aramanız yeterlidir.

Bilgisayarınızın mavi ekran hatası vermesi ısıdan kaynaklanıyor olabilir. Kasa fanı çalışmadığında ya da yeteri kadar soğutamadığında işlemci, ekran kartı aşırı ısınmaya uğruyor. Bilgisayarınız bu kartların bu ısınmadan dolayı yanacağını ve kalıcı bir hasar oluşacağını tahmin edip bilgisayarın çalışmasını durduruyor. Bu durumu anlayabilmek için bilgisayarınızın Yakamoz İzmir Bilgisayar Servisi tarafından incelenmesi gerekmektedir. Tek yapmanız gereken bizi aramak.

Yakamoz İzmir Bilgisayar Servisi iletişim bilgileri için tıklayınız…

Bu Yazımıza Oy Vermek İstermisiniz ?
[Total: 3 Average: 5]
Diğer Bilgiler