Bilgisayar kasası temizliği bilgisayarın hızı ve parçalarının sağlamlığı açısından son derece önemlidir. Bilgisayarınız, her eşya gibi kullandıkça kirlenir. Bilgisayarın en önemli kısmı olan kasanız ise fanları nedeni ile çok fazla toza maruz kalıyor. Bilgisayarınızın bozulması sadece kullandığınız programlar veya bulaşan kötü virüsler yüzünden değil. Uzun zamandır temizlenmeyen bir bilgisayar kasasının içindeki tüm donanımsal parçalar muhtemelen hasar görmüştür. Bilgisayar kasasının temizlenmemesi, toz tutması nedeniyle bilgisayar fazla ısınır, mavi ekran hatası verebilir, ana kartınız yanabilir, ekran kartınız arızalanabilir. Bilgisayar kasası temizliği en az ayda bir, en fazla da yılda bir olmak üzere yapılması gerekmektedir. Ayda bir mümkün olmasa da en azından 6 ayda bir genel temizlemeye vermeniz yararlı olacaktır, bu işlem ile bilgisayarınızın ömrü uzayacaktır.

izmir bilgisayar servisiBilgisayar kasası temizliği işlemini evde kendiniz yapmak isterseniz, yumuşak tüylü bir fırça veya kulak temizleme çubuğu kullanabilirsiniz. Kasanızı yan yatırıp kapak vidalarını tek tek sökün, çıkardığınız vidaları kaybetmeyin. Kasanın içerisindeki tüm donanımların üzerinden nazikçe fırça yardımıyla geçin. Donanım parçalarına yapışan tozu iyice kaldırıp üfleyin. Bu arada toz yutmamaya gayret edin. Eğer temizliği evin içinde yapıyorsanız elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Ya da toz yutmamak için üflemeyebilir, soğuk hava verebilen bir fön makinesi yardımıyla kalkan tozu temizleyebilirsiniz.

İşlemci fanı çok tozlanmış olacaktır. İşlemciniz çok çok fazla ısındığı için işlemci fanı yüksek hızda çalışıyor. Haliyle yoz tutması normal hale geliyor. Elinizdeki yumuşak fırça ile yavaş bir şekilde fanın üzerindeki tozları temizleyin. RAM üzerinde ise genelde işlemci fanı tarafında olan kısımlar daha fazla tozlanır. O dar araları da yine yumuşak fırça ile temizleyin. Tozlanınca bozulan diğer parça ise ekran kartınızdır. Donanım bilgilerinize güveniyorsanız soğutucu fanının sökebilir öyle temizleyebilirsiniz ama birleştirirken yapacağınız bir hatanın kalıcı sorunlara yol açacağınız unutmayın.

Bilgisayar kasası temizliği işlemini elektrik süpürgesi ile yapmayı düşünüyorsanız kesinlikle sıcak temas ettirmeyiniz. Elektrik süpürgesi kullanarak tozları almayı düşünüyorsanız süpürgenin ucunu bilgisayara değdirmemeye gayret ediniz.

Eğer kendiniz yapamıyorsanız, Yakamoz İzmir Bilgisayar Servisini aramanız yeterli olacaktır. Yakamoz İzmir Bilgisayar teknik servisi bilgisayarınızın içindeki tozları kuru hava üfleme makinesi ile atıyor. Bilgisayar fanı sökülüp temizleniyor, yağlanması yapılıyor. İşlemci üzerindeki eskiyen termal macun temizlenir, yenisi sürülür. Cihaz iyice temizlendikten sonra Bilgisayar Tamircisi tarafından test edilip onaylanır ve siz müşterilerimize çalışır halde teslim edilir. Tek yapmanız gereken aramak.

Bilgisayar kasası temizliği için bize ulaşın..

 

Bu Yazımıza Oy Vermek İstermisiniz ?
[Total: 9 Average: 4.1]
Diğer Bilgiler