Hard disk arızası durumunda Yakamoz İzmir bilgisayar servisi hizmetinizde.

hard disk arızasıHard Disk Nedir?

Hard Disk, diğer adıyla sabit disk, bilgisayarın veri saklama işlevini gerçekleştiren donanımıdır. Hard disk, bilgisayarınızda bulunan tüm yazılımların verilerini saklar, siz kalıcı bir şekilde kaydetme komutunu verdiğiniz takdirde bilgisayar kapalı iken verilerinizi saklamaya devam eder.

Hard Disk Arızası

Hard diskte meydana gelebilecek sorunların ne yazık ki tamiri mümkün değildir. Bu nedenle Yakamoz İzmir Bilgisayar Servisi olarak, sabit diski arızalanan ve bize başvuran müşterilerimize 3 farklı kalitede ve 3 farklı fiyatta sabit disk seçeneklerini sunuyoruz. Siz seçiminizi yaptıktan sonra ise arızalı sabit disk yerinden çıkartılarak yenisi monte ediliyor.

Peki, sabit disklerinizde ne gibi arızalar oluşabilir ve bunların çözümleri nelerdir?

  1. Hard disk arızası olduğunu düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken şey bağlantı kablolarını kontrol etmek olmalıdır. Hard diskinizin güç kaynağı kablosunda temassızlık, kopma, yanma vb. durumlar meydana geldi ise bu durumu düzeltmeniz hard diskinizin tekrar çalışmasını sağlayacaktır.
  2. Hard diske, sürekli değişen elektrik voltajları nedeniyle ana karttan fazla güç gelmesi hard diskinizin işlevini yitirmesine neden olacaktır. Değişen elektrik voltajlarını kontrol altında tutan donanım ise Power Suplydır. Fazla akım nedeniyle arızalanan hard diskinizin geri dönüşümü mümkün ise arıza sebebini yani Power Suplyınızı değiştirmenizi öneririz.
  3. Hard disk arızası sebeplerinden bir diğer ise, donanımlara zarar veren virüs yazılımlarıdır. Örnek vermek gerekirse; 42.KB zip adlı bir virüs yazılımını bilgisayarınız ve haliyle hard diskiniz küçük boyutlu görüyor. Fakat bu virüs, açıldığı taktirde 1 Petabyte veri bilgisayarınıza sızıyor. Bu durumda hard diskiniz veri büyüklüğü karşısında arızalanıyor. Bu durumu engellemek içinse giriş yaptığımız linkler, indirdiğimiz ve çalıştırdığımız programlar kaynağı güvenilir olan sitelerden olmalıdır. Bir de kaliteli ve lisanslı bir anti virüs programı kullanmanız gerekmektedir.
  4. Hard diskinizi bir iğne ve bir disk gibi düşünün. Siz bilgisayarınıza her veri girişi yaptığınızda bu iğne diski çizerek veriyi kaydediyor. Bu durumda hard diskinizin bir diğer arıza sebebi, gereğinden fazla veri yazıp silmektir. Genellikle bilgisayarınızın kasasından gelen “tız” sesi hard diskinizin veri yazdığını ifade etmektedir.

hard disk arızasıHard diskiniz bozulduğunda veri kaybı yaşar mısınız?

Hard diskinizin bozuk bölümleri “bad sector” olarak adlandırılır. Hard diskinizin tamamı hasar görmemiş ise biçimlendirme esnasında bu bozuk bölümler tespit edilir ve kullanılmaz. Geri kalan kısımdan veriler çıkartılarak veri kaybı önlenir.

Hard disk arızası durumunda Yakamoz İzmir bilgisayar teknik servisi gerekli incelemeyi yaparak en az veri kaybı ile tarafınıza kalite hizmet sunmaktadır. Bize ulaşmak için tıklayınız..

Bu Yazımıza Oy Vermek İstermisiniz ?
[Total: 4 Average: 4.3]
Diğer Bilgiler