Bilgisayar gün geçtikçe eskir. Eskiyen parçalar her şeyde olduğu gibi arıza çıkarmaya, bozulmaya mahkumdur. Bilgisayarınızın parçaları eskidikçe ses çıkarmaya, işlevlerini yerine getirememeye başlar. Bozulmaların nedeni sadece eskimek değildir, bakımsızlık da bir etkendir. Bu yazımızda bilgisayarda ısınma ve bilgisayarda gürültü problemlerinin nedenlerinden ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

izmir bilgisayar servisiBilgisayar çok ısınıyor

Bilgisayarınızdaki elektrik alan donanımlar ısı üretir. Isının sebebi fanlarınızda oluşan arızalardır. Fanlarınız donanımlar fazla ısınıp bozulmasın diye soğutucu görevi görür. Fanlarınız işlevini yitirmişse donanımlarda kalıcı hasarlar görülebilir. Bilgisayarda ısınma sorununu önleyebilmek için ilk olarak kasanızı sıkışık, dar alanlarda tutmayın. Kasanız daha rahat hava sirkülasyonu yapsın. Kasanın havalandırma deliklerini temiz tutun. Havalandırma delikleri zamanla toz tutacaktır. Isınma gibi problemlerde programlar yanıt vermeyi keser. Klavye, fare gibi donanımlar iş göremez. İşletim sistemi çalışmayı durdurur ve kendisini kapatır. Yukarıda belirttiğimiz gibi gürültüye de neden olur.

Bilgisayar gürültülü çalışıyor

Bilgisayar gürültülü çalışıyorsa sorun donanımlardadır. Power, ekran kartı, işlemci fanı ve kasa havalandırma fanı olarak kasanızda 4 adet fan vardır. Bunlardan birinin arızalanması durumunda bilgisayarınız olması gerekenden daha gürültülü çalışır. Kasanızı açın ve fanları kontrol edin. Fanlarınız tozluysa yeterli performansı gösteremiyordur. Elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi ya da bir fırça yardımıyla fanlarınızı temizleyebilirsiniz. Bilgisayar kasanız darbe aldıysa fanlarınızda kırılma, çatlama olmuş olabilir. Kırılan ve ya çatlayan bir fan görürseniz yenisiyle değiştirmek için İzmir Bilgisayar Tamir Servisini arayın. Fanların tam ortasın etikete benze bir parça vardır. Bu parça aslında bir kapaktır ve içine yağ damlatılır. Fanlarınızın yağı bitmişse de gürültülü çalışır. O kapakları kaldırın ve yağ durumlarını kontrol edin. Elinizde mevcutsa makine yağı ile takviye yapabilirsiniz. Ekran kartı fanları genellikle gürültülü çalışır. Ekran kartı fanlarını temizlemeniz yeterli olacaktır. Gürültüyü azaltmanın diğer yoluysa bios ayarlarından fan gücünü azaltmanızdır. Bios ayarlarından fanın devrini azaltmanız riskli bir durumdur. Çünkü fanlar daha yavaş çalışacaktır, bu durumda çok ısınan işlemcinizi soğutamayabilir. Soğutulamayan işlemci yanabilir. Son olarak kasa kapağının vidalarını kontrol edin. Fan döndükçe kapak titreyip ses çıkartıyor olabilir.

Bilgisayar fanlarınız ısınma ve gürültü gibi çoğu problemin nedenini oluşturmaktadır. İncelikli bir temizlik ve bakım için Yakamoz İzmir Bilgisayar Tamir Servisini aramanız yeterli.

Bu Yazımıza Oy Vermek İstermisiniz ?
[Total: 3 Average: 5]
Diğer Bilgiler