Notebook Formatlama Nedir?

Notebooklarda yaşanan sorun donanımsal bir arızaysa en kötü ihtimalle parça değişimi ile sorun çözülür. Yazılımsal bir arıza varsa çeşitli kurtarma çözümleme programları kullanılarak yazılımsal hatalar da çözüme ulaştırılır. Çoğu bilgisayar erbabı, hem donanımsal hem yazılımsal arızalarda formatın son çare olduğunu iddia etmektedir. Notebookunuzun işletim sistemi çok fazla veri yoğunluğu yaşar ve arada da temizlenme ihtiyacı duyar.

izmir notebook servisi

Format atmak, notebookunuzda bulunan işletim sisteminin tekrar kurulması anlamına gelir. Genel olarak kullanılan işletimi sistemi olan Windows’un çeşitli sürümleri mevcuttur. Çoğu zaman notebookunuzun kaldırabileceği yeni bir sürüme geçmek için de format atılabilir. Örneğin; Windows 8.1 yüklü bir notebookunuza Windows 10 işletim sistemi yüklemek isteyebilirsiniz ve eğer notebook özellikleri bu sürümü kabul ediyorsa bu format atma işlemi mümkündür.

Notebook formatı nasıl atılmakta? Yedek nasıl alınmakta? Veri kaybeder miyim? 
Yakamoz Bilgisayar İzmir notebook servisi olarak, notebook cihazlara format atılmadan önce içerisinde bulunan verileri yedekleme için kullandığımız taşına bilir disklerimize yedekliyoruz, müşterimiz isterse bu veri kopyalanmış diski kendisine teslim ediyoruz, ardından notebook cihazın termal bakım ve fan temizliklerini yapıp format işlemine alıyoruz.

Format işlemine hazırlanmış olan cihazın içerisinde bulunan işletim sisteminin orjinalini yükleyerek devam ediyoruz, işletim sistemi yüklenmiş olan cihazın güncel driverlarını yükleyip kontrollerini yapıldıktan sonra müşterimizin kullana bileceği Ofis programlarını, Antivirüs, Google Chrome, Java, Adobe Flash Player, Adobe Reader, Winamp, Winrar, Nero, Klite Codec vs. toplamda 15 adet program kuruyor antivirüs taraması yapıp cihazı sorunsuz şekilde müşterimize teslim ediyoruz.

Notebook formatlama işlemini kendiniz yapmak isterseniz izleyeceğiniz adımlar;

Öncelikle kurmak istediğiniz işletim sistemi sürümünün orijinal hali elinizde bulunmalıdır. Korsan yazılımlar kesinlikle önerilmez çünkü orijinal olmayan işletim sitemleri ileride çok fazla arızaya neden olacak ve amacından sapacaktır. Orijinal işletim sistemi CD si notebookunuza takılır ve CD rom’un CD’yi çalıştırması beklenir. CD rom’u bulunmayan notebooklar için bu işlem orijinal işletim sistemi dosyaları yüklü olan bir taşınabilir bellek aracılığıyla yapılır. Daha sonra notebook yeniden başlatılır ve işletim sistemi açılmadan BIOS menüsüne giriş yapılır. Gerekli ayarlamalar bu menüde yapılar yeni işletim sistemi sürümünün notebookunuza yüklenmesi sağlanır.

Notebook formatlanırken eğer veriler yedeklenmez ise veri kaybı yaşanır. Eski işletim sistemine kayıtlı tüm belgeler, dosyalar ve veriler silinir. Veri kaybı yaşamamak adına işleminizin profesyonel olarak yapılması önerilmektedir. Yakamoz İzmir Notebook Servisi eski verilerinizi format atmadan önce harici hard diske taşır. Siz müşterilerimiz arzu ederse verilerinizin saklandığı bu hard disk tarafınıza teslim edilir ve yüklenmesi sizin tarafınızdan gerçekleştirilir. Siz müşterilerimiz arzu ederse verileriniz formatlanan notebookunuza aktarılır ve notebook formatlama işlemi tamamlanır.

Bu Yazımıza Oy Vermek İstermisiniz ?
[Total: 3 Average: 5]
Diğer Bilgiler