Notebookunuzda önemli bilgiler, kimsenin görmesini istemeyeceğiniz dosyalar bulunduruyorsanız tabii ki bir oturum şifresi ile korumak isteyeceksiniz. Çoğu notebook kullanıcısı oturuma şifre koyduktan sonra maalesef şifreyi unutmakta. Eğer bir oturum şifresi koyduysanız bunu telefonunuza, bir not defterine vb. yerlere not etmenizde fayda var. Notebookunuzu açtığınızda karşınıza gelen oturum açma ekranında şifre kısmını yanlış girdikten sonra size parolanızı hatırlatacak sorular gösterilir. Şifre oluştururken en azından oluşturduğunuz hatırlatıcı soruları şifrenizi hatırlatacak sorulardan seçmenizi öneririz. Yine de laptop şifresi bilginizi unuttuysanız ve erişemiyorsanız çözüm basittir.

İzmir laptop servisiLaptop Şifresi Güvenli Oturum ile Açma

Notebookunuzu doğru bir biçimde yani bir komutla kapatın. Notebookunuzu power düğmesine basarak tekrar açın. Notebookunuz işletim sistemi ekranına gelmeden önce F8 tuşuna basın. Bu her notebookta farklı olabilir. F8 işe yaramadıysa F5 veya F12 tuşlarını deneyebilirsiniz. Onlar da işe yaramadıysa diğer F tuşlarını deneyin. Açılış ekranına gelmeden önce basacağınız bu tuş notebookunuzu “güvenli mod” da çalıştıracaktır. Bu ekranda notebookunuz size bilgisayarı hangi modda çalıştırmak istediğinizi soracaktır. Siz Güvenli Mod seçeneğini seçerek devam edin. Bu seçimden sonra karşınıza kullanıcı adı ve şifre isteyen bir pencere gelecektir. Bu kısımda kullanıcı adı kısmına “administrator” yazıp şifre kısmını boş bırakın. Notebookunuzun Yönetici oturumunu da daha önceden şifre ile güvence altına almadıysanız bu pencere de şifre istemeyecektir. Şifrelediyseniz Yönetici oturumuna koyduğunuz şifreyi isteyecektir. Yönetici oturumunun şifresini de hatırlamamanız durumunda ne yazık ki güvenli mod seçeneği ile şifre sıfırlama işlemi başarısız olacaktır.

Laptop Şifresi Kırma

Bu gibi durumlarda açık kaynaklı şifre kırma programları ile laptop şifresi‘ni kırmanız mümkün. Bu programlarda notebookunuzun bilgileri ve seçilmesi gereken seçimler otomatik olarak seçilecek size sadece onaylamak kalacaktır. Bu durum her şifre kırma programı için geçerli değildir. Bu programlarda bilmeden verdiğiniz yanlış bir komut işinizi daha da zorlaştıracaktır. Bu g,b, programları kullanmayı bilmiyorsanız Yakamoz İzmir Laptop Servisi gerekli işlemleri yapmak için hizmetinizde. Yakamoz İzmir Laptop Servisi uzman bilgisayar teknisyenleriyle tüm sorunlarınıza kaliteli çzöümler üretecektir. Hizmet almak için tek yapmanız gereken ise bizi aramak. İletişim için tıklayınız..

Bu Yazımıza Oy Vermek İstermisiniz ?
[Total: 10 Average: 3.6]
Diğer Bilgiler