Notebookları her zaman her şey için kullanmaya başladıktan sonra kullanıcıların bazıları bir çok kötü niyetli amaçlar için zararlı yazılımlar yazmaya başlamıştır. Bu zararlı yazılımlar gün geçtikçe çoğalmaktadır. Virüsler girdiğimiz sitelerden, indirdiğimiz programlardan, notebookumuza taktığımız harici depolama aygıtlarından, kısacası aklınıza gelecek her türlü veri giriş yollarından bulaşabilir. Bu zararlı yazılımlar için antivirüs programları yazılmıştır. Her bilgisayar sahibinin kullanması gereken bu antivirüs programları notebookunuzu bulaşabilecek bu zararlı yazılımlardan korumaktadır. Virüs temizleme işlemlerinde lisanslı program kullanılması önerilmektedir.

notebook virus temizlemeVirüs, amacı notebookunuza değer katmak için değil notebookunuza zarar vermek olan kötü amaçlı yazılımlardır. Oluşturulan ilk virüs yazılımı bir yazılımcının arkadaşına şaka yapmak istemesiyle meydana gelmiştir. Virüsü yazan, yazdığı programı kontrol edemeyince program bulaştığı bilgisayar zarar vermeye başlamış. Bundan sonra yazılan tüm virüsler kötü amaçlı yazılımlar olarak bilinmiştir.

Kötü amaçlı yazılımların bir çok çeşidi vardır. Bazı virüsler korkulduğu kadar zararlı olmasa da kullandığınız notebookun işletim sistemi dosyaları, kullandığınız kişisel programlar, oynadığınız oyunlar ve en basiti açmak istediğiniz dosyaları yavaşlatmak için yazılmıştır. Bu virüsler zamanla notebookunuzun hayati dosyalarına ve önemli donanım sürücülerine yapışıp, belli bir zaman sonra bu dosyalara zarar verebilir. Bu zararın etkileri yavaşlatma, ekranda donma, dosyaları açmak istediğinizde birden fazla tıklama gereksinimi gibi basit ama yine de olmaması gereken hatalardır.

Notebookunuza bulaşabilecek en zararlı yazılımlardan biri keylogger denilen bir diğer adıyla trojen virüslerdir. Bu zararlı yazılımlar klavyenizle ve farenizle yaptığınız girişlerin tamamını kopyalar. Bir düşününce internet üzerinden yaptığımız tüm ödeme işlemleri, sosyal medya hesaplarımıza girerken kullanıcı adı ve şifrelerimiz aslında bu virüs varsa başka bir yerde anında kopyalanmakta. Bu tarz yazılımlar internet üzerinden indirebileceğiniz kaynağı belirsiz bir dosya ile bulaşabilirken, notebookunuza taktığınız bir taşınabilir bellek vasıtasıyla da bulaşabilir. Virüs temizleme işlemi son derece önemlidir ve lisanslı programlar aracılığıyla yapılması önerilir.

Virüs Temizleme

Kullanılan antivirüs programları, en güncel hallerini baz alırsak, bu zamana kadar tespit edilmiş tüm virüs programlarını tespit edebilir haldedir. Ama günümüzde antivirüs programı üreticilerine günde on binlerce yeni virüs tespiti bildirilmektedir. Virüs temizleme için kullandığınız Antivirüs programlarınızı bu nedenle güncel tutmanız gerekmektedir.

Yakamoz İzmir Notebook Servisi hizmetinizde. Virüs bulaşmış bir notebookunuz varsa, virüs bulaşmamış tüm veriler harici bir hard diske aktarılıp kaliteli antivirüs tarama programları ile kalan virüsler temizlenir. Virüs temizleme işleminde veri kaybı yaşamazsınız.  Sorununuzun giderilmesi için bize ulaşın…

Bu Yazımıza Oy Vermek İstermisiniz ?
[Total: 2 Average: 5]
Diğer Bilgiler