Notebooklarımızın hafızalarında çok fazla yer kaplamamak için kullandığımız taşınabilir bellekler (usb bellek) ve CD/DVD’ler kullanılmak istendiğinde arıza verme durumlarında ne gibi çözümler üretilir ve bu arıza nedenleri nelerdir, içeriğimizde bunlardan bahsedeceğiz. Notebookunuzun usb bellek ya da CD/DVD okumaması gibi bir durumla karşılaşmanız halinde içeriğimizi okumanız yararlı olacaktır.

izmir laptop servisiNotebook USB Girişleri Çalışmıyor

Notebook usb girişleriniz çalışmıyorsa bu durumun hem yazılımsal hem de donanımsal nedenleri bulunmaktadır. Usb bellekler, üretimleri nedeniyle hassas donanımlardır. İnce, kırılgan içerikleri mevcuttur. Notebookunuzun usb çalıştırmamasının bir nedeni, usb girişlerinizin ya da kullanmak istediğini usb belleğin ağız kısmında oluşabilecek tahribatlardır. Bu tahribatlar, usb belleğin ağız kısmının içerisinde bulunan, veri alış verişini sağlayan bakır veri aktarım portlarında kırılma, eğilme gibi tahribatlardır. Kullanmak istediğiniz usb belleğin iç kısmına bakın ve bu bakır, ince demirlerden herhangi birinin kırılıp kırılmadığını kontrol edin. Bu tahribat, genellikle sert kullanımlarda, usb belleğin notebooka takılı haldeyken darbe alması durumunda oluşan tahribatlardır. Önemli olan bu tahribatların notebook usb girişlerinde olmamasıdır. Eğer notebook usb girişlerinde mevcutsa Yakamoz İzmir laptop servisi tarafından bu portların yenisi ile değişimi şarttır.

Notebookunuzun usb bellek çalıştırmamasının bir diğer donanımsal nedeni ise usb portları ve ana kart arasında iletişimi sağlayan kabloların hasar görmesi durumudur. Sıvı teması, darbe alması gibi durumlarda oluşabilecek bu arızların Yakamoz İzmir laptop servisi tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Notebookunuzun usb bellek çalıştırmıyor olmasının yazılımsal nedeni ise, usb bellek sürücüsünün yüklü olmaması ya da var olan sürücünün güncel olmamasıdır. Denetim masasından kontrol edebileceğiniz bu sürücünün çalışıp çalışmadığına bakın.

izmir laptop servisiNotebook CD/DVD Okumuyor

Notebooklarınıza dışarıdan veri aktarımı sağlamanın bir diğer tolu da CD ve DVD’lerdir. Notebookunuz CD veya DVD okumuyorsa sorun ya okutmak istediğiniz CD ya da DVD’dedir ya da notebookunuzun CD romundadır. Eğer kullanmak istediğiniz CD daha önce defalarca okutulmuş eski bir CD ise çizilmesi ve dolayısıyla işlevini yitirmesi muhtemeldir. Eğer Okutmak istediğiniz Cd başka notebooklarda çalışıyor , sizin notebookunuzda çalışmıyorsa sorun notebookunuzun CD romundadır. Bu gibi durumlarda CD romunuzun tamiri mümkün değildir ve yenisinin takılması gerekmektedir.

Tüm veri aktarım kanalları ( USB – CD/DVD ) sorunlarınızda Yakamoz İzmir laptop servisi hizmetinizde

Bu Yazımıza Oy Vermek İstermisiniz ?
[Total: 2 Average: 5]
Diğer Bilgiler