Notebookların taşınabilirliği, kullanım kolaylığı açısında her yerde taşıyor öyle kullanılıyor. Öyle ki genellikle notebooklar diz üstünde kullanılır ve kullanılırken de pek dikkat edilmez zaten çoğu notebook arızası kullanıcıların dikkatsizliği ve ihmalkarlığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Notebooklar kullanılırken sıvı tüketilmemeli, tüketilecekse de dikkatli olunmalıdır. Çünkü, notebook sıvı teması haline (çay, kahve, su vb.) sanılandan daha fazla hasara neden olur.

notebook sıvı temasıNotebook kullanıcılarının çoğu notebook sıvı teması durumunda notebooklarını üstün körü silerek sadece dış kasada kalan sıvıyı temizler. Notebook sıvıya maruz kaldığında hemen arızalanmaz. Bu nedenle notebook kullanıcıları bir şey olmadığını düşünürler. Yanlış bir düşüncedir. Çünkü notebookun üstüne dökülen sıvı öncellikle notebook klavyesine zarar verir. Notebookun klavyesi zamanla sertleşmeye, sıvının cinsine bağlı olarak (şekerli olup olmaması gibi) yapışmaya ve işlevini yitirmeye başlar.

Notebook sıvı teması olduğunda kullanıcıların çoğu saç kurutma makinesi ile kurutma girişiminde bulunur. Genellikle başarısız bir girişimdir. Çünkü sıvı çoktan tuş takımının klipslerine ulaşmış olacaktır. Bu durumda sıvı bu klipslerde oksitlenme yaratacak, tuşlar işlevini yitirecektir. Notebookunuzun üzerine sıvı bir madde döküldüğünde ilk yapmanız gereken notebookunuzun elektrik ile bağlantısını kesmek için adaptör kablosunu çıkarın. Bataryanın zarar görmemesi ve statik elektriği engellemek amacıyla bataryayı yerinden sökün. Notebookunuzu ters v şeklinde 24 saat boyunca bırakın. Bu işlemi hemen yapmanız durumda sıvının ana karta ve diğer önemli donanımlara ulaşmasını engelleyebilirsiniz ki bu da kesin değildir. Sıvının alt kasadaki donanımlara ulaşıp ulaşmadığını anlamak için notebookunuzun klavyesini ve alt kasasını dikkatlice sökmeniz gerekmektedir. Eğer donanım bilginize güvenmiyorsanız notebooka daha fazla hasar vermemek için Yakamoz İzmir Notebook Servisini arayabilirsiniz. En geç 30 dakika içinde Yakamoz İzmir Notebook Servisi olarak kapınızda olacağız.

Ana kartınız sıvıya maruz kaldıysa, Yakamoz İzmir Laptop Servisi tarafından ana kart sökülecek. İşlemci, ekran kartı, ram vb. diğer donanımların bağlantıları ana kart üzerinden dikkatlice sökülerek kart üzerinde yanmış sigorta veya devre var mı diye kontrol edilecek. Bozulan kısımlar mümkünse tamir edilecek, tamir mümkün değilse orijinal ana kartlarımızda birinin montajı yapılacaktır. Bu işlemleri uygun fiyata ve kaliteli bir şekilde yapmak için tek yapmanız gereken İzmir Notebook Servisini aramak.

Bu Yazımıza Oy Vermek İstermisiniz ?
[Total: 2 Average: 5]
Diğer Bilgiler